Praha připravila vyhlášku, která v památkové rezervaci, na Vltavě a v jejím okolí zakáže ohňostroje. Výjimkou budou jen některé státní svátky a 15. května. Návrh dnes schválili pražští radní, pokud s ním bude souhlasit i zastupitelstvo, mohl by zákaz platit od dubna příštího roku.

Současná vyhláška zakazuje používání pyrotechniky, kterou si lidé mohou běžně koupit, mimo vybraná místa a silvestrovskou noc. Ohňostroje, které odpalují specializované firmy, zatím město neregulovalo.

„Magistrát i úřady městských částí obdržely řadu stížností občanů i státních orgánů na pořádání ohňostrojů, zejména v památkové rezervaci,“ píše se v materiálu k jednání radních, který má ČTK k dispozici.

Rozhodnutí hlavního města vítá především Praha 1, jejíž obyvatelé byli hlukem z ohňostrojů obtěžováni nejčastěji. „Odpalování ohňostrojů ze břehu Praha 1 již dobře reguluje, jenže pyrotechniku odpalovanou z lodí na Vltavě regulovat nemohla – koryto řeky spravuje Povodí Vltavy,“ uvedl radní městské části pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD).

Vyhláška se začala připravovat v roce 2013 poté, co novoroční ohňostroj odpalovaný z pontonu na Vltavě vyděsil labutě, které se pak zranily o trolejové vedení.

Ohňostroje by nově mělo být zakázáno odpalovat v celé památkové rezervaci, z Vltavy či jejích ostrovů a z pozemků do 50 metrů od břehu, dále pak v okruhu 250 metrů od lůžkových zdravotnických zařízení, domovů pro seniory a postižené.

Výjimkou bude kromě silvestrovské noci také státní svátky kromě Velikonoc, Vánoc a Dne upálení mistra Jana Husa. K nim navíc vyhláška stanoví výjimku také pro 15. května. V předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého je součástí slavnosti Svatojánské navalis také odpálení ohňostroje z Vltavy.

Vyhláška obsahuje i stávající omezení drobné pyrotechniky, kterou lze odpalovat jen od 10:00 do 22:00 na 14 vybraných místech v Praze, jako je například holešovické Výstaviště nebo okolí Kongresového centra na Vyšehradě. Její porušení je přestupkem proti veřejnému pořádku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner