Vedení Prahy ustavilo vyjednávací tým, který má řešit kauzu Škodova paláce. Jeho úkolem bude jednat s majitelem paláce, firmou Copa Retail, ohledně nájemní smlouvy a vyjednat pro Prahu výhodnější podmínky pronájmu. V čele skupiny je primátorka Adriana Krnáčová (ANO). ČTK to zjistila z materiálu, který schválili pražští radní. Praha se s firmou již několik let pře o výši nájemného, které je přes 200 milionů ročně a Praha již od roku 2006 zaplatila asi 1,5 miliardy.
„V pracovní skupině složené z některých členů rady a zástupců magistrátu bude i zástupce právní kanceláře, jejíž výběr právě probíhá,“ píše se v materiálu. Předsedkyní skupiny je Krnáčová a zasednou v ní i náměstci primátorky Eva Kislingerová (ANO) a Petr Dolínek (ČSSD), ředitelka magistrátu Martina Děvěrová nebo zástupkyně ředitelky Zdena Javornická.

Praha zřejmě bude mít slevu

Pracovní skupina by měla vyhodnotit ekonomické přínosy dosavadního pronájmu budovy. Smlouva o nájmu byla uzavřena v roce 2006 za vlády bývalého primátora Pavla Béma (ODS). Rovněž by měla projednat návrh Copa Retail, která městu nabízí slevu na nájemném 500 milionů, pokud se Praha ve smlouvě vzdá některých nároků, mimo jiné předkupního práva.
Škodův palác má město pronajato na 20 let a na nájemném zaplatí celkem více než čtyři miliardy korun. Bývalá rada pod vedením exprimátora Tomáše Hudečka (bezp.) se snažila neúspěšně u soudu vymoci snížení částky. Copa Retail nabídla Praze, že jí zaplatí právníky, pokud si vybere ty podle firmy renomované a přistoupí na smírčí jednání.

Do paláce šla většina úředníků
Praha do Škodova paláce v roce 2006 sestěhovala většinu úředníků magistrátu. Tehdejší vedení města odhadovalo, že sestěhováním a pronájmem uvolněných budov ročně ušetří desítky milionů korun. Později ale již nové vedení Prahy v čele s exprimátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) přiznalo, že je pronájem paláce pro město nevýhodný. Většina prostor, které patří městu a které úředníci opustili, navíc zůstala ekonomicky v podstatě nevyužita.

Firma měla zneužít své postavení

Bývalé vedení města v čele s Hudečkem rovněž tvrdilo, že Copa Retail zneužila svého postavení a nájemné neodpovídá výši komerčního nájmu v okolí. Podle právníka Vladimíra Zoufalého, který Prahu poslední dva roky zastupoval, navíc byly podmínky soutěže vypsány tak, že se magistrát musel stěhovat do Škodova paláce – v lokalitě, kde pronájem nemovitosti magistrát poptával, totiž neexistuje stejně rozsáhlý komplex, do kterého by se úředníci mohli nastěhovat. Zoufalý to řekl před několika týdny na jednání magistrátního kontrolního výboru.

Původním vlastníkem Copa Retail byl podnikatel Sebastian Pawlowski, který ale firmu před lety prodal.

zdroj: ČTK

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner