Praha 19. prosince (ČTK) – Pražský magistrát bude spolupracovat na obnově parku na Karlově náměstí s pěti architektonicko-krajinářskými týmy. Z firem následně město vybere tři, které rozpracují své konkrétní návrhy. Novinářům to dnes po jednání městské rady řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Takzvané řízení se soutěžním dialogem vyhlásil Institut plánování a rozvoje (IPR) letos v polovině srpna. Vítězný návrh na obnovu náměstí by mohl být znám v září 2018.

„Ze všech světových špiček, které projevily zájem o řešení Karlova náměstí, jsme vybrali ty nejvhodnější,“ řekla Plamínková.

Do soutěže se přihlásilo 14 mezinárodních týmů, z nichž 12 podalo přihlášku včas. Z nich minulý týden komise vybrala pětici, která rozpracuje konkrétní návrhy pro obnovu náměstí. Mezi nimi jsou britská Gustafson Porter+Bowman LLP, francouzská Agence Ter, německá REHWALTD Landscape Architects, tuzemská New Visit a nizozemská Buro Sant En Co Den Haag.

Firmy se zúčastní tří workshopů, kde se bude tvořit zadání a návrhy. „Na workshopech budou přítomni soutěžící týmy, zástupci města, památkáři i mezinárodní komise,“ uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč. První workshop se uskuteční v únoru 2018.

Částečnými úpravami prošlo náměstí již v minulých letech. V roce 2015 byla dokončena rekonstrukce tramvajové tratě a přilehlých chodníků, na kterou navázala oprava křižovatek a přechodů. Park byl naposledy upraven v roce 1998 u Novoměstské radnice. Proti kácení stromů tehdy protestovali ekologové i obyvatelé Prahy 2.

Karlovo náměstí, dříve zvané Dobytčí trh, je s rozlohou 80.550 metrů čtverečních největším náměstím v Česku a jedním z největších v Evropě. Na délku měří 510 metrů a na šířku 130 metrů. Ve středu náměstí stála od roku 1300 kruhová kaple Božího těla, ve které byly vystavovány říšské korunovační klenoty, zbořena byla roku 1791.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner