Praha 12. května (ČTK) – Prahou dnes projdou zastánci obnovy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Účastníci poutě se zastaví třeba na místě, kde stál původní sloup, i u kopie sloupu prozatímně umístěné v zahradě sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem. Sloup byl stržen davem v roce 1918. Jeho obnova má i odpůrce a pražští zastupitelé loni vyjádřili nesouhlas s umístěním repliky sloupu na náměstí.

Mariánská pouť začne v 11:00 u kostela sv. Panny Marie na Strahově. Kolem poledne se bude konat modlitba u dříku kopie původního sloupu a pouť končí po 16:00 u kostela Matky Boží před Týnem u Staroměstského náměstí.

Organizátoři akce chtějí podpořit návrat sloupu na Staroměstské náměstí. Podle nich byl sloup, jehož základní kámen byl položen v roce 1650, připomínkou statečnosti boje obránců Prahy proti švédskému vojsku roku 1648 v závěru třicetileté války. Odpůrci obnovy sloupu zase argumentují tím, že byl symbolem násilné rekatolizace českých zemí. Sloup strhl v roce 1918, krátce po vzniku samostatného Československa, dav lidí, podle nichž sloup poukazoval na habsburskou nadvládu.

Sloup vznikl za přispění císaře Ferdinanda III. Habsburského skutečně jako připomínka úspěšného odražení švédského obléhání Prahy. Nechybělo na něm ale ani alegorické zobrazení vítězství katolíků nad snahami o reformaci církve. Podle sochaře Petra Váni, který již asi 20 let pracuje s dalšími kolegy na kopii díla, by obnova sloupu představovala usmíření. Na Staroměstském náměstí totiž stojí mimo jiné od roku 1915 pomník náboženského reformátora mistra Jana Husa.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner