Poslanci TOP 09 a ODS u Ústavního soudu napadli loni schválenou novelu zákona o ochraně ovzduší, podle které mohou úřady kontrolovat, čím lidé topí doma v kotlích. TOP 09 o tom informovala v tiskové zprávě. Podle pravicové opozice odporuje ústavě fakt, že úřady mohou ke kontrolám přímo v domácnostech přistoupit bez předchozího rozhodnutí soudu. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) je přesvědčen, že novela i kontroly před soudem obstojí. Na dotaz ČTK řekl, jeho úřad normu při přípravě konzultoval s ústavními právníky.

Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková potvrdila doručení návrhu prostřednictvím datové schránky. V pondělí soud přidělí návrhu spisovou značku a podle rozvrhu práce také stanoví soudce zpravodaje, který se bude případu věnovat. O výsledném nálezu pak bude diskutovat a hlasovat plénum, tedy všech 15 soudců.

Novela prošla Sněmovnou loni v září. Pravicová opozice už tehdy avizovala, že se kvůli nové úřední pravomoci, spojené i s možností ukládat pokuty, na Ústavní soud obrátí. „Jsme přesvědčeni, že obstojíme. Důvodů máme několik, ačkoliv je Ústavní soud nejvyšší autoritou a nakonec to rozhodne. My jsme už při tvorbě oslovovali odborníky na ústavní právo,“ reagoval na ústavní stížnost ministr Brabec.

Novela prošla Legislativní radou vlády, kde nepadlo žádné zpochybnění, i sněmovní legislativou, uvedl. Podobnou novelu zákona o ochraně veřejného zdraví a obraně proti hluku, kde mohou orgány vstoupit do domácností, schválili i pravicoví poslanci, poznamenal Brabec.

Jejich současnou aktivitu proto vnímá i jako předvolební boj. „Samozřejmě ve volebním roce si umím představit, že to má sloužit k tomu, aby se celkem halasně ozvali ti, kteří hájí právo na nedotknutelnost obydlí,“ řekl ministr. On ji ale obhajuje stejně jako právo na dobré životní prostředí, dodal.

„Nepodceňujeme ani ochranu zdraví, ani ochranu životního prostředí. Není ale možné zneužívat tyto úctyhodné motivy ke snižování ochrany lidských práv a svobod,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kontrola kotle v domácnosti je podle novely až krajním řešením. Prověrka by mohla přijít, pokud se důvodné podezření na porušení zákona objeví opakovaně. Úředníci budou muset majitele písemně vyzvat, aby zjednal nápravu, a informovat ho, co v opačném případě může nastat.

Návrh na zrušení části zákona podle tiskové zprávy TOP 09 argumentuje tím, že domovní prohlídka je možná pouze na příkaz soudce a pro účely trestního řízení. Omezit zákonem tuto svobodu lze jen v případě, že se obydlí využívá i k podnikání. Novela ale připouští kontroly i v rodinných domech, tvrdí 41 poslanců podepsaných pod návrhem.

„Stát chce vědět nejen, co mají lidé v kuchyni, ale přímo v kamnech. A vláda k tomu dala možnost,“ dodal poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Nové znění zákona o ochraně ovzduší je účinné od začátku letošního roku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner