Varšava 20. prosince (ČTK) – Rozhodnutí Evropské komise aktivovat 7. článek lisabonské smlouvy o fungování institucí EU vůči Polsku je politicky motivované. Agentuře PAP to řekla mluvčí vládnoucí strany Pravo a spravedlnost (PiS) Beata Mazureková v reakci na sdělení místopředsedy EK Franse Timmermanse, že komise došla k závěru, že v Polsku hrozí jasné riziko závažného porušení vlády práva.

Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro podle PAP na krok Bruselu reagoval konstatováním, že Polsko bude v „reformě“ soudního systému, kvůli níž je Varšava z Bruselu nyní kritizována především, pokračovat přes odmítavé stanovisko Evropské komise.

„Přijímám toto rozhodnutí (EK) klidně. Jde o politiku, ne o vládu práva,“ prohlásil ministr. „Polsko bude významnou evropskou a unijní zemí jedině tehdy, když bude mít účinné a dobře fungující soudy. Proto musíme zajistit, aby tyto soudy konečně začaly dobře fungovat, a pokračovat v reformě justice,“ dodal Ziobro.

Beata Mazureková podle agentury Reuters ve své reakci rovněž mimo jiné řekla, že sankce Evropské unie se mohou týkat odmítání Polska přijmout muslimské migranty. Uvedla zároveň, že Varšava si je jistá tím, že Maďarsko bude blokovat jakékoli unijní sankce proti Polsku.

Timmermans dnes řekl, že dva roky trvající opakované snahy o konstruktivní dialog s Varšavou, týkající se především polské reformy soudního systému, byly neúspěšné. Proto se komise obrátila na ostatní členské země EU, aby v souladu s článkem sedm lisabonské smlouvy posoudily, zda v Polsku je skutečně právní stát v ohrožení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner