Navrhovaná pravomoc policie zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v obydlí v novele zákona asi zůstane. Sněmovní bezpečností výbor dnes plénu nedoporučil schválit požadavek kolegů z branného výboru na její vyškrtnutí. Předlohu o určitém zpřísnění pravidel pro legální držitele střelných zbraní by mohli poslanci schvalovat už příští týden. Sněmovna by podle doporučení výboru ale neměla zkrátit platnost zbrojních průkazů z nynějších deseti na pět let.

Vláda novelou reagovala na tragédii v Uherském Brodě, kde střelec zabil loni v únoru osm lidí i sebe. Oprávnění policie zadržet zbraň v obydlí bez svolení soudu nebo státního zástupce vzbuzuje mezi poslanci největší kontroverze. Zastánci argumentují zvýšením bezpečnosti, kritici porušením domovní svobody.

Policista by mohl podle vládní novely zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Sněmovna jim toto právo sice asi potvrdí, možná jej ale budou mít jen příslušníci odborů služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

Sněmovna patrně nedá lékařům přímý přístup do centrálního registru zbraní, budou jej mít prostřednictvím policie. Vláda asi nedostane pravomoc nařídit v případě ohrožení státu nebo války obyvatelům, aby legálně držené zbraně odevzdali.

Vládní předloha míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moci určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek.

Na sněmovním plénu by neměl podle doporučení výboru uspět lidovec Ivan Gabal s návrhem, aby k povinným podkladům pro vydání posudku o zdravotní způsobilosti patřilo psychologické vyšetření. Sněmovna by měla odmítnout i další požadavek mířící na lékaře, jak jej navrhl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud by u pacienta nabyli podezření, že ztratil zdravotní způsobilost držet zbraň, museli by zjistit, zda má zbrojní průkaz. V případě, že by jej měli, lékaři by museli uvědomit policii.

Novela reaguje i na předloňské výbuchy soukromých muničních skladů ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.

Proti těmto částem předlohy poslanci námitky nemají. Sněmovna by měla upravit jen ohlašování údajů o přepravě zbraní a munice. Podnikatelé je nyní musejí dávat úřadům nejméně den předem, nově by měla stačit hodina.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner