Praha v sobotu společně se záchranáři zahájila v Troji cvičení stavby protipovodňových zábran. Ty vyrostly v ulicích Pod Havránkou, Nová Povltavská a Pátkova. Cílem je prověřit naložení zábran ve skladu v Dubči, jejich převezení a výstavbu v Troji. Novinářům to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO) a radní Libor Hadrava (ANO). Akce začala v 18:00 a trvala do nedělního rána. Naposledy Praha cvičila stavbu loni v Holešovicích. Náklady jsou přes jeden milion korun.

Zábrany staví město na úseku dlouhém 2,3 kilometru. „Kdyby přišla ostrá akce, tedy povodeň, tak se zábrany staví čtyři až pět hodin. Tím, že jsou dnes ideální podmínky a neprší, tak se to zvládlo rychleji,“ řekl Hadrava.

Do akce se zapojilo asi 300 osob z řad dobrovolných hasičů, vojenských záloh, Červeného kříže nebo městské firmy Pražská vodohospodářská společnost a městské organizace Správa služeb hlavního města. Na akci dohlížela policie a strážníci.

Kromě samotných zábran na místě byla také čerpadla, která obsluhují Pražské vodovody a kanalizace (PVK). „V případě povodňové události zajišťujeme nasazení a provozování protipovodňové techniky na čerpacích místech stanovených povodňovým plánem stokové sítě,“ řekl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Dnešní cvičení bude město v následujících dnech vyhodnocovat. „Cvičení děláme, abychom vychytali i ty problémy, které mohou nastat,“ řekla Krnáčová. Podle Hadravy cvičení například ukázalo, že vojákům na maskáčích chybí reflexní prvky.

Cvičení provádí město každý rok, pokaždé na jiném úseku. Loni v září město procvičilo stavbu protipovodňových zábran v Holešovicích. Mobilní bariéry stály od Hlávkova po Libeňský most, bariéra byla dlouhá 1127 metrů. Cvičení stálo 1,1 milionu korun.

Celková délka všech pražských protipovodňových opatření včetně zemních valů, betonových stěn i mobilního hrazení je více než 19 kilometrů. Z toho mobilní zábrany měří téměř sedm kilometrů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner