Pochoutky ukryté v průhledných plastových barelech dostali dnes v pražské zoo dva gorilí samečci jako dárek k narozeninám. Mladší sameček Ajabu přišel na svět přesně před rokem. Neočekávaně ho porodila samice Shinda, o které si všichni mysleli, že je neplodná. Zoo jeho oslavu spojila s narozeninami jeho nevlastního bratra Kiburiho, kterému bude v pondělí sedm let. Popřát gorilím oslavencům dnes přišel i herec Petr Nárožný.

Narození samečka Ajabu bylo před rokem velkým překvapením. Ošetřovatelé vůbec netušili, že Shinda potomka čeká, a vzdali se proto už všech nadějí na to, že by se mohla stát matkou. Malému samečkovi, jehož otcem je jediný samec v pražské gorilí skupině Richard, proto vybrali jméno Ajabu, které ve svahilštině znamená zázrak.

„Zvířata neumí být zlá ani zákeřná a já jim přeji, a dnes hlavně gorilám, aby na ně byli lidé hodní a dopřáli jim místo k životu,“ pogratuloval dnes gorilím klukům herec Nárožný.

Ajabu je podle ošetřovatelé zdravé a velmi pohodové mládě. Shinda se prý ke svému mláděti chová stále láskyplně, ale zároveň ho nijak nešetří. Díky drsnější výchově je i zdatný, silný a správně otrkaný.

„Osamostatňuje se, sám leze všude možně po expozici, spoustu času tráví hrami s Nuruem i Kiburim. Jen když se něco šustne, tak se samozřejmě hned drží mámy, která je pro něj stále hlavní ochránkyní,“ řekl kurátor primátů Vít Lukáš.

Oblíbené pochoutky dnes při oslavě nedostali jen Ajabu a Kiburi, ale celá gorilí rodina. Velmi je přitom bavilo, že si je museli snažit vyndat z průsvitných plastových barelů.

Roční Ajabu stále pije mléko od matky, ale velice rád už ochutnává i veškerou pevnou gorilí stravu. Při krmení goril u mříží se podle ošetřovatelů snaží ukořistit cokoliv, co Shindě upadne, většinou ho o to ale stejně ostatní připraví. Jen láhev s pitím, kterou ráno gorily dostávají s ředěnou ovocnou šťávou nebo čajem, se prý snaží za žádnou cenu nepustit a všechno vypít.

Sedmiletý Kiburi, jehož rodiči jsou samice Kijivu a samec Richard, je oproti ročnímu gorilímu batoleti pomalu dospívající gorila. K ročnímu Ajabovi je většinou opatrný a něžný, umí se mu přizpůsobit, ale občas se s ním i pere a dělá mu naschvály.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner