Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) řekl dnes soudu, že státní zástupce nepředložil za rok trvání hlavního líčení jediný důkaz, který by ho usvědčoval z trestného činu v kauze elektronické karty Opencard. Vinu odmítlo i dalších 14 obžalovaných včetně dalšího někdejšího primátora Tomáše Hudečka. Soud vyhlásí rozsudek ve čtvrtek. Žalobce chce pro Svobodu, Hudečka a další čtyři obviněné podmíněný trest.

Desítka někdejších pražských radních a pět členů hodnoticí komise je obžalováno z porušení povinnosti při správě cizího majetku a předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti se dvěma smlouvami s firmou Haguess, které radní odhlasovali v dubnu 2012. Městu tím údajně způsobili škodu 24,9 milionu korun. Obvinění se hájí tím, že Opencard byl dlouhodobý problém, který se snažili vyřešit a udělali to nejlépe, jak mohli.

Svobodova závěrečná řeč u pražského městského soudu byla stručná. „Trvám na tom, že jsem nezpůsobil žádný trestný čin. Jediné, co bych chtěl dodat, je fakt, který mě, řekněme, trochu potěšil: Za 45 dní jednání státní žalobce nepředložil jediný důkaz, který by říkal, že jsem se tohoto trestného činu dopustil,“ uvedl. Ve vztahu k hlasování a poměru odpovědnosti jednotlivých radních zdůraznil, že primátor je primus inter pares, tedy první mezi rovnými.

Déle než Svoboda hovořil jeho někdejší náměstek a pozdější primátor Tomáš Hudeček. Trestní řízení podle něj zhatilo krátký okamžik obnovy vlády práva, slušnosti a zdravého rozumu při správě Prahy. „Rada hlavního města byla v roce 2012 výjimečná. Konečně se na magistrátu objevili lidé bez postranních úmyslů. Takové konstelace se naše hlavní město dlouho nedočká,“ řekl. Stíhání označil za precedens, po kterém „lze stíhat všechny za úplně všechno – stačí sehnat znalce, který řekne, že to mohlo být levnější“. Právě proto se teď podle něj naprostá většina zasedání rad děje tajně a za zavřenými dveřmi.

Bývalá radní pro informatiku Eva Vorlíčková upozornila na to, že jednací řízení bez uveřejnění, které obviněným vytýká obžaloba, využívají běžně ministerstva. Státnímu zástupci předala objemný stoh papírů s příklady obdobných zakázek a poznamenala, že pokud tento postup považuje za trestný, získal podnět k další práci. Upozornila také na to, že provoz Lítačky, která nahradila Opencard, je nyní dražší.

Státní zástupce Tomáš Lejnar, který případ převzal po žalobkyni Dagmar Máchové, navrhuje podmíněné tresty Svobodovi, Hudečkovi, Vorlíčkové, Svobodovu bývalému náměstkovi Josefu Noskovi, bývalému řediteli magistrátního odboru informatiky Janu Teskovi a externímu členovi hodnoticí komise Aleši Němečkovi. Pro dalších devět obžalovaných trest nepožaduje.

Elektronická karta Opencard, která pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží především jako průkaz s předplatným pro MHD.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner