Pražský hrad se uzavřel kvůli návštěvě čínského prezidenta, policie vytvořila bezpečnostní zónu. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Ve městě jsou omezení pro auta, kolem Hradu nejezdí tramvaje. Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes na Hradě setká se svým českým protějškem Milošem Zemanem.

Konkrétní bezpečnostní opatření policie nechce z taktických důvodů zveřejňovat. Už dříve oznámila, že nad Hradem bude při návštěvě čínského prezidenta bezletová zóna a v ulicích Prahy budou stovky policistů a vojáků.

Cesta k Pražskému hradu je podle zjištění zpravodajů ČTK uzavřena od Malé Strany i z Chotkových sadů. Tam přišlo zhruba 15 lidí s transparenty na podporu v Číně pronásledovaného hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong). Jejich transparenty se velkou čínskou vlajkou snaží zakrýt několik desítek lidí, které přivezl autobus.

Akreditované novináře na Hrad odvážely autobusy. V okolí sídla českých prezidentů jsou podle zpravodaje ČTK lidé vítající Si Ťin-pchinga.

Čínský prezident po dopoledním setkání se Zemanem na Hradě bude odpoledne v Lichtenštejnském paláci na Kampě jednat s dalšími ústavními činiteli včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Po Praze jsou hlášena i protestní shromáždění upozorňující na porušování lidských práv v Číně. V pondělí se někteří aktivisté dostali až do potyček s lidmi, kteří čínského prezidenta v ulicích metropole vítali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner