Praha 18. prosince (ČTK) – Pražský magistrát by rád získal místo ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Novinářům to dnes řekl pražský radní pro zdravotnictví a bydlení Radek Lacko (ANO). Pro Prahu by to podle něj znamenalo větší možnost ovlivňovat zdravotnickou politiku ve prospěch metropole. Správní rada je vrcholným orgánem pojišťovny, deset jejích členů jmenuje vláda a 20 volí Sněmovna. Ministerstvo zdravotnictví nově v menšinové vládě hnutí ANO vede Adam Vojtěch.

„V roce 2018 se budeme snažit zapojit do správní rady tak, aby tam měla Praha svoje křeslo a abychom se mohli zapojit do diskurzu ve zdravotnictví,“ uvedl radní. Hlavní město má podle něj nyní problém se na úrovni státních institucí zapojit do diskuse a rozhodování.

Praha v současnosti nemá vlastní nemocnici, pouze Nemocnici Na Fratišku provozuje radnice Prahy 1, která ji ovšem nyní chce pronajmout soukromníkovi. Podle Lacka by se křeslo ve správní radě mohlo hodit i pro to, že město by mohlo aspirovat na provozování vlastního lůžkového zařízení. O tom několikrát v minulosti uvažovalo.

VZP je největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. Jejími klienty je asi 5,9 milionu lidí, což je zhruba 60 procent populace. Hospodaří ročně se 170 miliardami korun ze zdravotního pojištění. Správní rada například volí ředitele pojišťovny nebo schvaluje objem úhrad poskytovatelům zdravotní péče. Mezi členy správní rady jsou mimo jiné Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), Tom Philipp (KDU-ČSL), Zuzana Roithová (KDU-ČSL), Bohuslav Svoboda (ODS) či Marek Ženíšek (TOP 09)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner