Praha 7. května – Před deseti lety začala tzv. kuřimská kauza, jeden z nejhorších a zároveň nejzáhadnějších případů týrání dětí u nás. Policie tehdy zadržela ženu, podezřelou z týrání svých dvou synů.  Počátkem května 2007 zkoušel jeden z obyvatel Kuřimi na Brněnsku naladit na své televizi obraz z elektronické chůvičky. Místo toho ale zachytil záběry svázaného nahého hocha, zavřeného v komoře vedlejšího domu. Muž přivolal policii, která sedmiletého chlapce z jeho nedobrovolného úkrytu vysvobodila. O dva dny později kriminalisté obvinili jeho matku z týrání obou synů.

Žena skončila ve vazbě, chlapci byli svěřeni do péče centra Klokánek. S nimi tam putovala i třináctiletá Anna, která žila v domácnosti s chlapci jako údajný nalezenec. Poté, co dívka po dvou dnech z Klokánku utekla, vyšlo najevo, že se ve skutečnosti jmenuje Barbora Škrlová, je jí 33 let a má vysokoškolské vzdělání. Počátkem roku 2008 byla „Anička“ zadržena v Norsku, kde se pro změnu vydávala za třináctiletého Adama. Její herecké výkony byly natolik přesvědčivé, že ani učitelé v norské škole, kam Škrlová chodila, nepoznali, že není chlapec. Po převozu do ČR skončila ve vazbě a posléze byla obviněna z týrání jednoho z chlapců.

V polovině června 2008 za velkého zájmu médií  proběhl soudní proces. Na lavici obžalovaných usedli vedle matky dětí a jejich tety ještě Škrlová, její bratr a další žena a muž. Poslední dva jmenovaní byli podřízenými tety chlapců v brněnském centru pro děti a mládež Paprsek, kde pracovala i Škrlová před svým přerodem ve třináctiletou Annu.

Motivy, které matku vedly k týrání potomků, jsou asi nejzáhadnějším aspektem celého případu. Podle svědectví jednoho ze soudních znalců mučení dětí zřejmě souviselo s náboženskou skupinou odštěpenou od sekty Hnutí grálu, v jejímž čele údajně stál otec Škrlové Josef Škrla. Podle jiných úvah mohl za celým případem stát také gang natáčející dětskou pornografii.

Nejpřísnější trest, deset let nepodmíněně, dostala teta týraných chlapců. O rok kratší trest pak soud vyměřil matce dětí, která byla navíc v prosinci 2008 zbavena rodičovské zodpovědnosti. Bratr Škrlové a žena z centra Paprsek odešli se sedmiletými tresty. O dva roky méně pak dostala Škrlová a další obžalovaný muž. Verdikt všem odsouzeným následně potvrdily i odvolací soudy. „Královna identit“ Škrlová si za zdmi věznice odpykala pouze část trestu. V únoru 2012 byla podmíněně propuštěna. Soud jí určil sedmiletou zkušební dobu a zároveň nad ní stanovil dohled. Matka chlapců se z vězení dostala v říjnu 2013 se zkušební dobou stanovenou na 5,5 roku. V kontaktu se syny může dál pokračovat. Teta chlapců pak byla podmínečně propuštěna v červenci 2014.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner