Před 145 lety vypukl ozbrojený konflikt, který dlouhodobě poznamenal vztahy mezi Francií a sousedním Německem. Byl zahájen francouzským vyhlášením války 19. července 1870 a skončil v květnu 1871 uzavřením frankfurtské mírové smlouvy. Na jejím základě musela Francie postoupit Německu oblasti Alsaska a Lotrinska (oblast byla zemi vrácena po první světové válce). Německo se ještě před koncem války slavnostně sjednotilo.

Otto von Bismarck byl přesvědčen, že sjednotí Německo

Francouzsko-pruské válce předcházelo několikaleté napětí po pruském vítězství nad Rakouskem z roku 1866, které jasně ukázalo, jakou mocí a ambicemi Berlín v Evropě disponuje. Kancléř Pruskem vedeného Severoněmeckého spolku Otto von Bismarck byl přesvědčen, že válka s Francií je jediným prostředkem, jak dokončit sjednocení celého Německa. Jako záminku zvolil spor o následnictví ve Španělsku, kde se Francie i Prusko snažily prosadit své zájmy.
Německé jednotky přesvědčivě vyhrály

Do samotného konfliktu nasadily obě strany stotisícové armády, plně zapojeny byly železnice, moderní průmysl i nová zbrojní technika. Úspěšnou se nakonec ukázala být strategie pruského velitele Helmuta von Moltkeho. Německé jednotky přesvědčivě zvítězily v rozhodující bitvě u Sedanu v září 1870. Ve Francii padla monarchie a republikánské jednotky se pokusily udržet Paříž, dařilo se jim to však jen do ledna 1871. Na straně Francie padlo asi 140.000 mužů, ztráty Německa činily asi 30.000 vojáků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner