Pchjongjang/Praha 7. října (ČTK) – Když se Kim Čong-il 8. října 1997 ujal funkce generálního tajemníka Korejské strany práce, vznikla první komunistická dynastie na světě. Syn zakladatele severokorejského státu, který poněkud postrádal charisma svého otce Kim Ir-sena, nakonec stál v čele uzavřené východoasijské země až své smrti v roce 2011. Svět provokoval vývojem raket i jaderným programem a zaostalou zemi ještě více rozvrátil a izoloval. V KLDR byl však opěvován jako „drahý vůdce“.

A když tento milovník luxusu, krásných hereček a západních filmů po 17 letech u moci zemřel (fakticky se totiž stal severokorejským vůdcem hned po otcově smrti v červenci 1994), truchlila za „největším sluncem národa“ celá země. Pro běžné Severokorejce, kteří se potýkají s nedostatkem spotřebního zboží, výpadky proudu i občasnými hladomory, se ale ani smrtí Kim Čong-ila nic nezměnilo. Na pomyslném trůnu jej totiž vystřídal jeho nejmladší syn Kim Čong-un a dynastie Kimů tak vládne KLDR již 70 let.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner