Za druhé světové války vrátil Britům víru ve vítězství a spolu s dalšími spojeneckými politiky se zasloužil o porážku Německa. Sir Winston Churchill, dvojnásobný britský premiér z let 1940 až 1945 a 1951 až 1955, byl také spisovatelem, žurnalistou, vojákem i zákonodárcem. Muž komplikované povahy, milovník whisky a doutníků, se zařadil k nejvýznamnějším státníkům 20. století. Ministerským předsedou se stal poprvé v květnu 1940 a před 75 lety, 13. května 1940, pronesl ve sněmovně známý projev o tom, že nemůže „slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot“.

Náš cíl je vítězství
„Máme před sebou těžkou zkoušku, nejbolestnější ze všech. Máme před sebou mnoho, mnoho dlouhých měsíců boje a utrpení. Ptáte se, co je naší politikou? Odpovím: vést válku na moři, na zemi a ve vzduchu s veškerou naší mocí a veškerou silou, kterou nám Bůh může dát; vést válku proti obludné tyranii, nejtemnějšímu a nejžalostnějšímu seznamu lidských zločinů v dějinách. To je naše politika. Ptáte se, co je náš cíl? Mohu odpovědět jediným slovem: Je to vítězství, vítězství za každou cenu, vítězství navzdory veškeré hrůze, vítězství, jakkoli dlouhá a těžká cesta k němu může vést; protože bez vítězství nepřežijeme,“ řekl tehdy také Churchill.

Ústup ze slávy
Krátce po skončení války musel po prohraných volbách premiérský úřad opustit, aby se do něj v roce 1951 ještě jednou na čtyři roky vrátil. Jeho druhé funkční období však bylo pouze odleskem někdejší válečné slávy. V březnu 1946 přednesl Churchill na univerzitě v americkém Fultonu další památný projev, v němž mimo jiné prohlásil, že „Od Štětína na Baltu až po Terst na Jadranu byla napříč celým kontinentem spuštěna železná opona“, a vyzval demokratický svět, aby se semkl proti komunistickému nebezpečí.
Churchill se dožil požehnaného věku 90 let, zemřel 24. ledna 1965.

zdroj: ČTK

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner