Uhrovec (Slovensko)/Praha 26. listopadu (ČTK) – Alexander Dubček, od jehož narození uplyne 27. listopadu 95 let, je bezesporu jedním z nejvýraznějších a nejznámějších československých politiků druhé poloviny 20. století. Koncem šedesátých let byl ztělesněním pokusu o reformu komunistického režimu, po pádu komunismu na podzim 1989 se stal předsedou federálního parlamentu.

Dubček se narodil 27. listopadu 1921 v obci Uhrovec nedaleko slovenských Topoľčan. Do dějin se zapsal jako vůdčí postava pražského jara 1968, po srpnové okupaci ještě krátce působil ve vedení parlamentu a v čele ambasády v Turecku. Poté musel odejít do ústraní.

Veřejně angažovat se někdejší první muž KSČ začal opět po listopadu 1989. Byl jedním z vážných kandidátů na funkci prezidenta. Hlavou státu se však nakonec nestal, místo toho se 28. prosince 1989 ujal řízení Federálního shromáždění. V listopadu 1992 jako člen vedení parlamentu a horký kandidát na prvního slovenského prezidenta podlehl zranění, která utrpěl při automobilové nehodě na dálnici D1 u Humpolce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner