Legendární „lovec nacistů“ Simon Wiesenthal zemřel před deseti lety, 20. září 2005, v požehnaném věku 96 let. Za svůj dlouhý život si vysloužil pověst neústupného a spravedlivého muže a pochytal více než tisícovku pachatelů válečných zločinů. Před spravedlnost pomohl Wiesenthal postavit například organizátora konečného řešení židovské otázky Adolfa Eichmanna nebo velitele Treblinky a Sobiboru Franze Stangla.

Studoval v Praze, ale jako žid skončil v koncentračním táboře

Wiesenthal, který se narodil poslední den roku 1908, měl být původně architektem. Kvůli omezením pro židovské studenty v Polsku vystudoval v Praze. Život mu však zcela naruby obrátila druhá světová válka. Jako žid prošel mnoha koncentračními tábory a přišel o desítky svých příbuzných. Po porážce Adolfa Hitlera se proto plně zaměřil na pronásledování nacistických zločinců.

Desítky let se jako zakladatel Židovského dokumentačního centra ve Vídni a Střediska Simona Wiesenthala v Los Angeles snažil o to, aby jejich hrůzné činy nezůstaly nepotrestány. Celý život totiž věřil, že bez spravedlnosti nemůže být svobody. Ve Wiesenthalově poslání stále pokračují jeho bývalí spolupracovníci, kteří se snaží předat spravedlnosti dosud unikající válečné zločince dříve, než zemřou stářím.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner