Před rokem, 19. září 2015, stáhli členové umělecké skupiny Ztohoven na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenýrky na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Video z akce skupina zveřejnila na sociální síti Facebook. Prezident Zeman označil členy skupiny za „blbečky“, poté byl odvolán ředitel ochranné služby i velitel Hradní stráže. Soud v srpnu rozhodl, že vyvěšení trenýrek nebylo trestným činem.

Převlečeni za kominíky vylezli umělci po lešení na střechu Pražského hradu a standartu vyměnili za obří rudé trenýrky. Vlajku zavinuli do balíčku a hodili k nedaleké kavárně Starbucks.

Loni v říjnu soud rozhodl o nepotrestání tří členů skupiny ve zkráceném řízení, v listopadu odvolací soud rozhodnutí potvrdil a případ se vrátil policii k došetření. Soud pak rozhodl, že trestný čin spáchán nebyl. V červnu skupina Ztohoven oznámila, že standartu rozstříhala na 1152 kousků, které pak rozdávala lidem ve všech krajích. Počin označila za symbol decentralizace moci, jeden z umělců u soudu uvedl, že standarta je v rukou „občanů této země“.

Skupina Ztohoven na sebe poprvé upoutala pozornost širší veřejnosti v létě 2007 svým zásahem do vysílání České televize. V pořadu ČT2 Panorama se objevil simulovaný výbuch atomové bomby v oblasti Krkonoš. Poté následovala řada dalších kontroverzních akcí skupiny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner