Praha 15. srpna (ČTK) – Před sněmovní vyšetřovací komisi k únikům ze spisů dnes předstoupí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Členové komise se ho chtějí ptát mimo jiné na to, jak jako premiér vnímá problém úniku informací z živých vyšetřovacích spisů, jaká opatření vláda proti těmto únikům udělala nebo jaká opatření doporučuje.

Dalším z předvolaných je olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Komise se ho chce ptát na úniky informací v korupční kauze v Olomouckém kraji nazvané Vidkun a kauzy úniků ze spisů Beretta, které má ve své působnosti.

Komise vyslechne i ředitele Národní protidrogové centrály Jakuba Frydrycha. Centrála vyšetřuje kauzu Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu. O kauze se bavil novinář Marek Přibil s exministrem Andrejem Babišem na uniklých nahrávkách z jejich rozhovorů. Před komisi jsou na dnešek předvolání i dva bývalí policisté Stanislav Hájek a Milan Večeřa.

Hlavním důvodem pro zřízení vyšetřovací komise byly uniklé nahrávky s rozhovory bývalého novináře Marka Přibila, na kterých se s exministrem financí a předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem bavili o zveřejňování kompromitujících materiálů. Babiš nahrávky označil za zmanipulované a za součást kampaně proti své osobě. Podal kvůli nim trestní oznámení, které ale policie odložila. Babiš i Přibil již dříve odmítli, že by měli k dispozici takzvané živé spisy, tedy spisy z vyšetřovaných kauz.

Komise má prověřit, zda nebyl porušen zákon v souvislosti s tím, že měl někdo možnost neoprávněně získávat spisy orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit i na to, zda někdo takto získané informace nezneužil k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner