Bývalý komunistický prokurátor Karel Vaš, který se narodil 20. března 1916, neblaze proslul jako jeden ze strůjců justiční vraždy generála Heliodora Píky. Za roli, kterou v roce 1949 sehrál při zinscenovaném procesu a následné popravě, však Vaš nebyl potrestán. Podle historiků se přitom rodák z Užhorodu podílel i na dalších zločinech komunistického soudnictví. Po listopadu 1989 se kvůli tomu ocitl před soudem, jeho činy ale už byly promlčeny.

Vaš pocházel z rodiny advokáta, už jako gymnazista vstoupil do komunistické strany. Před válkou stihl dokončit pražská práva a po okupaci odešel do SSSR a skončil na tři roky v pracovních táborech. Začátkem roku 1943 se přihlásil do vznikající čs. vojenské jednotky. Nejprve působil jako písař, později povýšil na polní prokuraturu a nakonec se stal přednostou polního soudu. Od ledna 1945 působil Vaš jako zástupce nechvalně proslulého náčelníka obranného zpravodajství Bedřicha Reicina.

Začátkem roku 1948 se stal prokurátorem u vyššího vojenského soudu, v říjnu byl jmenován vyšetřujícím soudcem a od ledna 1949 působil jako referent na vojenském oddělení státní prokuratury. V té době vyšetřoval i generála Píku i další vojáky. Později se přitom sám stal obětí mašinérie, kterou aktivně pomáhal budovat. Zatčen byl v srpnu 1951 a o dva roky později byl i za údajnou velezradu a vyzvědačství odsouzen na doživotí. Vězení opustil v roce 1956, nebyl však nikdy zcela zproštěn viny.

Později byl znovu přijat do KSČ, v 60. letech dálkově vystudoval historii, do důchodu působil mimo jiné jako novinář. Jeho role v procesu s Píkou vyšla najevo už během generálovy rehabilitace v roce 1968. Vašovo možné stíhání ale zastavila okupace. Vyšetřován byl znovu až po listopadu 1989, ovšem pravomocný rozsudek nikdy nepadl. Karel Vaš sám se v knize vydané v prosinci 2001 označil za oběť perzekuce. Uvedl také, že stále věří v Píkovu vinu. Prokurátor, který až do konce života svých činů nelitoval, zemřel v prosinci 2012.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner