Před Národní technickou knihovnou v Praze 6 budou ode dneška k vidění dvě stovky snímků a dokumentů s tematikou komunistické totality. V předchozích měsících byly umístěny u Národního divadla a na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze, nyní se venkovní výstava Komunismus a jeho epocha přesunula na třetí místo, aby i další lidé mohli vidět v nových souvislostech nedávnou zkušenost Česka s komunistickou diktaturou.

Expozici připravil Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve spolupráci s knihovnou. Autorem je frankfurtský historik Gerd Koenen, který chtěl v souvislosti s loňským 100. výročím bolševické revoluce v Rusku ukázat dějiny komunismu od jeho sovětských počátků až po současnou podobu, kterou má například v Číně.

Organizátor výstavy Ondřej Matějka z ÚSTR už dříve ČTK řekl, že Koenen byl původně levicovým aktivistou v Západním Německu, později se stal ke komunismu velmi kritickým a začala ho zajímat otázka, čím komunismus byl a mnohde stále je tak působivý. Materiály, které shromáždil, vyprávějí příběh komunismu od jeho kořenů. Ukazují i jeho pronikání do Asie, kde sehrál jinou roli než v Evropě. „V Rusku a v Číně poskytl základ pro záchranu starých říší, které se rozpadly a podařilo se je díky komunismu dát znovu dohromady,“ uvedl organizátor.

Vystavené snímky a dokumenty podávají historii komunismu z celosvětového hlediska, nejen s ohledem na české nebo evropské dějiny. Evropskou historii komunismu expozice představuje na příkladech z více zemí, vedle Československa a Německa jsou to také Polsko či Maďarsko. V jednom z komentářů k výstavě se návštěvníci mimo jiné dočtou, že „komunismus byl jediné hnutí moderních dějin, které zabilo více svých vůdců, funkcionářů a přívrženců než jeho nepřátelé“.

Lidé si mohou výstavu před technickou knihovnou prohlédnout do 7. února.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner