Před třemi lety, 26. ledna 2013, skončila historicky první přímá volba prezidenta v zemi. V druhém kole tehdy zvítězil bývalý předseda vlády Miloš Zeman, který porazil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. První kolo se konalo 11. a 12. ledna 2013 a zúčastnilo se ho devět kandidátů.

Cesta k přímé volbě prezidenta, o které politici mluvili již řadu let, začala po volbách do Poslanecké sněmovny v květnu 2010. Přímou volbu měly ve volebních programech všechny strany zastoupené ve Sněmovně. Vládní novelu ústavy zavádějící přímou volbu schválila Sněmovna v prosinci 2011, Senát v únoru 2012.

První kolo volby, které vyhrál Zeman, přineslo pro mnohé překvapení v podobě neúspěchu favorizovaného expremiéra Jana Fischera, kterého výrazně předčil předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, jež za Zemanem zaostal jen zhruba o 41.700 hlasů. V druhém kole již Zeman přesvědčivě zvítězil o zhruba 480.000 hlasů.

Zeman se ve volební kampani opíral především o tým složený z činovníků či sympatizantů „své“ Strany práv občanů – zemanovci (SPOZ). Zemanův volební tým stál za šířením lživých informací o rodině i osobě Karla Schwarzenberga. Za lži později označil některá tvrzení z kampaně i Nejvyšší správní soud, který řešil stížnosti. „V prezidentské kampani došlo ke skutečnému rozdělení společnosti. Odpůrci Miloše Zemana se zformovali, vznikl institucionalizovaný odpor,“ řekl například po volbě sociolog Jan Herzmann.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner