Bruselské mezinárodní letiště Zaventem, které v neděli znovu otevřelo svou odletovou halu poškozenou teroristickými útoky z 22. března, čelí kvůli přísným bezpečnostním kontrolám ohromným problémům. Podle belgických médií musí řada cestujících před budovou čekat několik hodin na vpuštění. Někteří z nich se tak nestihnou odbavit a zmeškají své spoje.

Fronty se před letištní budovou tvoří především kvůli zvýšeným bezpečnostním opatřením. Problémy při obnově plynulého provozu připustila i mluvčí letiště. Pasažéři by podle ní měli na Zaventem dorazit aspoň tři hodiny před plánovaným odletem. Podle vedení letiště jsou na vině policisté, kteří se rozhodli přistoupit k „bizarnímu systému kontrol již před budovou“.

Belgické ministerstvo vnitra podle agentury DPA uvažuje o zavedení nového bezpečnostního systému, který by čekací dobu na odbavení zkrátil. Fungovat by mohl začít už ve středu.

Podle pasažérů oslovených agenturou Reuters způsobují přísná bezpečnostní opatření nejen to, že řada cestujícíh zmešká svůj let, ale i to, že se před budovou hromadí obrovské množství lidí, což přináší dodatečné bezpečnostní riziko.

„V následujících týdnech si to dvakrát rozmyslím, než se rozhodnu využít bruselského letiště,“ uvedl bývalý belgický premiér Yves Leterme, který strávil ve frontě téměř tři hodiny a zmeškal svůj let do Budapešti. „Myslím, že Paříž je lepší volbou,“ dodal.

Letiště Zaventem patří k nejvytíženějším v Evropě, mimo jiné kvůli tomu, že v Bruselu sídlí řada evropských institucí. Před šesti týdny se v odletové hale odpálili dva sebevražední atentátníci – Brahim El Bakraoui a Najim Laachraoui. Další islamista spáchal následně sebevražedný atentát ve stanici bruselského metra Maalbeek. Celkem si bruselské útoky vyžádaly 32 obětí.

Částečně byl provoz letiště obnoven již po dvou týdnech. Nyní je zhruba na 80 procentech své kapacity.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner