Saná 13. dubna (ČTK) – Jemenský soud šíitských povstalců odsoudil k trestu smrti za špionáž pro Saúdskou Arábii předního jemenského novináře. Informovala o tom ve středu jemenská agentura Saba. Svaz jemenských novinářů (YJS) verdikt odsoudil a uvedl, že novinář neměl advokáta a ani se nekonal řádný proces.

Soud v Saná ovládaný šíitskými povstalci, kteří od roku 2014 bojují proti jemenské vládě, uznal novináře Jahjá Džubaího vinným ze špionáže pro Saúdskou Arábii. Ta vede mezinárodní koalici, která pomáhá jemenské vládě proti povstalcům. Podle soudu měl Džubaí saúdskoarabské ambasádě v Saná za pravidelné platby předávat tajné informace už od roku 2010.

Rozsudek nad novinářem, který byl unesen loni v září ze svého domu, kritizoval svaz jemenských novinářů. Ten rozsudek označil za neústavní a nelegální. Podle televize Al-Arabíja, která se odvolává na Džubaího známé, byl tento novinář vždy nestranný a nezadal si s žádnou politickou stranou. Byl též členem Asociace arabských novinářů a přednášel na univerzitě v Saná.

Televize Al-Arabíja uvedla, že jde o první trest smrti pro novináře v Jemenu. Ve vězení ovládanými šíitskými povstalci je nyní podle YJS nejméně 13 jemenských novinářů.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014. Vládní jednotky mají nyní pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden.

Od jara 2015 pomáhá vládním jednotkám mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, šíitské povstalce podporuje Írán. Chaosu v zemi využívá teroristická síť Al-Káida, jejíž bojovníci útočí hlavně na vládní jednotky a snaží se dobývat území na jihu země.

Boje v Jemenu si za poslední dva roky podle Dětského fondu OSN (UNICEF) vyžádaly na 7700 obětí na životech, včetně nejméně 1564 dětí. Na dva miliony jemenských dětí trpí akutní podvýživou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner