Přední čínský obhájce lidských práv Jü Wen-šeng, který otevřeně kritizoval prezidenta Si Ťin-pchinga a volal po svobodných volbách, byl obviněn z „podněcování k převratu“. Za to mu hrozí až 15 let vězení. Podle agentury AFP to dnes sdělil obhájce právníka s tím, že jeho klient bude zadržován na tajném místě daleko od svého domova.

Více než deset policistů, včetně členů speciálních sil, zatklo Jü Wen-šenga 19. ledna v Pekingu, když odváděl své dítě do školy. Původně byl obviněn z „narušování veřejného pořádku“.

V sobotu ho ale policie obvinila z podstatně závažnějšího trestného činu „podněcování k rozvracení státní moci“, uvedl jeho obhájce Chuang Chan-čung. Bude držen „pod dohledem na místě určeném úřady“, dodal obhájce.

Podle čínského zákona o „pobytu pod dohledem“ mohou být podezřelí zadržováni na neoficiálních místech až šest měsíců bez možnosti komunikace s příbuznými či právníky, napsala agentura AFP.

Jü Wen-šeng opakovaně kritizoval vládnoucí čínskou komunistickou stranu za tažení proti právníkům a aktivistům bojujícím za lidská práva. V rámci této kampaně byly v posledních letech zadrženy desítky lidí.

V jednom ze svých otevřených dopisů kritizoval „totalitní“ vládu prezidenta Si Ťin-pchinga. Den před svým zatčením zveřejnil právník další otevřený dopis, v němž vyzýval ke změnám čínské ústavy, aby byly zajištěny spravedlivější volby, omezena moc armády a smazána preambule zakotvující vůdčí úlohu komunistické strany.

„Cílem pobytu pod dohledem je umlčet ho na nejméně šest měsíců,“ řekl k případu Jü Wen-šenga představitel mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International Patrick Poon. Varoval zároveň, že existuje velké riziko, že bude zadržený „mučen nebo vystaven špatnému zacházení“.

Jü Wen-šeng se angažoval v řadě významných, politicky citlivých případů. Snažil se mimo jiné zažalovat čínskou vládu za to, že nevyvíjí dostatečné úsilí při ochraně občanů před znečištěním ovzduší. V roce 2014 hájil občany, kteří podporovali prodemokratické demonstrace v Hongkongu, a podle svých slov byl tři měsíce vězněn a mučen.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner