Nejdůležitější otázkou pro dnešní večerní mimořádný summit Evropské unie k migrační krizi je způsob, jak znovu získat kontrolu nad vnějšími hranicemi Unie. Při příchodu to novinářům řekl Donald Tusk, který jednání prezidentů a premiérů osmadvacítky předsedá. Podle něj bez řešení této otázky vůbec nemá smysl diskutovat o společné evropské migrační politice. V sázce je podle Tuska budoucnost schengenského prostoru.

Tusk, který v minulých dnech navštívil země Blízkého východu, dnes poznamenal, že konflikt v Sýrii a v Iráku nijak brzy neskončí. Připomněl, že uvnitř Sýrie je v pohybu osm milionů lidí a do okolních států uprchly další přibližně čtyři miliony. „Znamená to, že dnes mluvíme o milionech možných uprchlíků, snažících se dostat do Evropy,“ varoval Tusk.

Také to podle něj ale znamená, že země jako Turecko či Jordánsko čekají od Evropy samy pomoc se zvládáním vlastní migrační krize, spíše než aby uvažovaly, jak ony mohou pomoci EU. Také to podle Tuska bude tématem dnešního jednání.

Je pravděpodobné, že do Evropy bude v budoucnu proudit více uprchlíků, „speciálně, když cítí, že jsou do Evropy pozváni“, uvedl Tusk ve zjevné narážce na některá německá vyjádření z posledních týdnů.

Diskutovat je podle něj nyní třeba o okamžité pomoci migrací zasaženým hraničním zemím osmadvacítky, o posílení odpovídajících evropských agentur a o posílení ochrany vnějších hranic Unie prostřednictvím těchto agentur. Zmínil se též o nutnosti větší evropské podpory programů OSN.

Konkrétní návrhy v tomto směru dnes po poledni představila Evropská komise jako své priority v této problematice pro příštích šest měsíců.

„Tato opatření krizi neukončí, to je mi jasné, ale jsou to nutné kroky správným směrem,“ řekl Tusk. Lídři EU musí podle něj dnes konečně připravit konkrétní plán, který nahradí dosavadní hádky, vzájemné obviňování a chaos. Rozhodnutí musí být společným rozhodnutím všech zemí EU, dodal Tusk.

Na novinářský dotaz, jak vnímá úterní usnesení ministrů vnitra členských zemí EU o přerozdělování 120.000 žadatelů o azyl, při jehož schvalování byly čtyři státy přehlasovány, Tusk pouze stručně odvětil, že „to je rozhodně lepší než nic“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner