Barcelona 31. prosince (ČTK) – Separatistický předseda katalánské vlády Carles Puigdemont dnes v novoročním projevu slíbil „zákonné a závazné“ referendum o nezávislosti bohatého Katalánska na Španělsku. Ve videonahrávce, o níž informoval server BBC News, uvedl, že Katalánci o své budoucnosti rozhodnou svobodně. Centrální vláda v Madridu referendum odmítá a v polovině tohoto měsíce ho znovu zakázal španělský ústavní soud.

Všelidové hlasování chce katalánská vláda uspořádat v září. Pro referendum se vyslovil v říjnu katalánský parlament, kde mají separatisté většinu.

Stoupenci nezávislosti si stěžují, že jejich bohatý region, produkující pětinu španělského národního bohatství, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic. V nezávazném hlasování v roce 2014 se pro nezávislost vyslovilo asi 80 procent hlasujících, ovšem svůj hlas odevzdaly jen zhruba dva miliony z 5,4 milionu oprávněných voličů. Podle průzkumů jsou Katalánci ohledně odtržení dlouhodobě rozděleni zhruba půl na půl.

Katalánsko získalo autonomii v rámci Španělského království na základě ústavy platné od roku 1979. Stejně jako dalších 16 regionů má tak svou vládu a svůj parlament.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner