Předsedkyní dolní komory nizozemského parlamentu byla zvolena poslankyně marockého původu Khadija Aribová, která má nizozemské i marocké občanství a v Maroku se roku 1960 narodila. V sedmnáctimilionové zemi, v níž žije 380.000 občanů marockého původu, jde o premiéru, píše agentura AFP.

Poslankyně za Stranu práce byla zvolena předsedkyní Druhé komory většinou 84 hlasů ze 134 platných. Nizozemská poslanecká sněmovna čítá 150 zákonodárců.

Aribová se do Nizozemska přistěhovala ještě jako dospívající dívka. Už od prosince vykonávala funkci prozatímní šéfky dolní komory poté, co z jejího čela musela odstoupit Anouchka van Miltenburgová kvůli skandálu, do něhož byl zapleten i jeden narkobaron, napsala AFP.

Pravicový populista Geert Wilders označil zvolení Aribové za „černý den v dějinách parlamentu“ a vytkl nové předsedkyni dvojí občanství. „Nejde ani tak o ni samotnou, ale někdo, kdo má dvojí občanství, by neměl být předsedou dolní komory nizozemského parlamentu,“ řekl Wilders nizozemské televizi NOS.

Aribová nizozemským médiím několikrát řekla, že se cítí být Nizozemkou a jediným důvodem, proč má stále i marocké občanství, je skutečnost, že marockého občanství se vzdát nelze.

Khadija Aribová není jedinou vysoce postavenou osobou marockého původu v nizozemské politice. Starostou Rotterdamu, druhého největšího nizozemského města, je od roku 2009 Ahmed Aboutaleb.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner