Kauza farmy Čapí hnízdo bude nejsledovanějším bodem pátečního jednání předsednictva sociální demokracie. Její předseda a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek hnutí ANO vyzval, aby záležitost srozumitelně vysvětlilo a řešilo. V případu, který vyšetřuje policie, čelí podezření z dotačního podvodu ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, jehož koncernu Agrofert farma patří.

Sociální demokracie, která nyní propaguje heslo „Stát není firma“, sice opakovaně Babiše vyzvala k vysvětlení případu, ale dosud nezaujala jasné stanovisko k mimořádné schůzi Sněmovny, která se k Čapímu hnízdu uskuteční příští středu. Zatímco lidovci program mimořádné schůze, kterou svolala pravicová opozice, podpoří, hnutí ANO bude proti. Na společném postupu se ve středu špičky koalice nedohodly, o věci mají ještě diskutovat.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky tomu společnost dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod, a svolali proto mimořádnou schůzi sněmovny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner