Praha 16. května (ČTK) – Předsednictvo České konference rektorů (ČKR) by chtělo, aby ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) zůstala ve svém úřadu a dokončila přípravu státního rozpočtu a další agendu. Předsednictvo to napsalo v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí Univerzity Karlovy v Praze Václav Hájek. Rektoři zároveň ocenili, že Valachová v souvislosti s obviněním své bývalé náměstkyně Simony Kratochvílové vyvodila politickou odpovědnost a rozhodla se podat demisi.

„Vzhledem k tomu, že do konce funkčního období vlády zbývá jen několik měsíců, předsednictvo ČKR by uvítalo, aby ministryně Kateřina Valachová ve svém úřadu zůstala a dokončila nejdůležitější části své agendy, především implementaci novely vysokoškolského zákona a přípravu resortní části státního rozpočtu na rok 2018,“ napsali rektoři.

Valachová se rozhodla v reakci na kauzu podezřelého rozdělování sportovních dotací rezignovat k 31. květnu. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že nechce být záminkou pro ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby k ní odváděl pozornost od svých vlastních potíží a útočil na ČSSD.

Minulý týden Valachovou podpořila Národní rada pro sport, která v pátek vyzvala premiéra, aby demisi Valachové nepřijímal. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ministryně doplatila na to, že se snažila v rozdělování peněz pro sport nastavit jasná pravidla. Valachovou postoj sportovců překvapil, ale na jejím rozhodnutí podat demisi nic nezměnil.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes ČTK řekl, že má na příští dny naplánované schůzky s jejími možnými nástupci. Příštího ministra chce najít do konce května, kdy Valachová úřad opustí. Spekuluje se o tom, že by jím mohl být dosavadní náměstek Stanislav Štech. Konkrétní jména kandidátů na funkci nechtěl premiér prozradit.

Rozhodnutí Valachové rezignovat ocenila řada politiků a školských odborníků. Většinu z nich ale zároveň mrzí. Valachovou označili za velmi pracovitou a komunikativní ministryni.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner