Poslanec a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek zůstává předsedou jihomoravské ODS. Sdělil to předseda brněnské ODS Libor Šťástka. O Blažkovi rozhodl v pondělí regionální sněm strany, který zároveň určil lídra do podzimních krajských voleb. Stal se jím místostarosta Blanska a krajský zastupitel Jiří Crha, který vedl stranu do krajských voleb už před čtyřmi lety.

Kromě toho krajský sněm nominoval na předsedu strany Petra Fialu, kterému vyprší dvouleté období. Předsedu bude volit kongres strany o víkendu 16. a 17. ledna v Ostravě.

Blažek byl jediným kandidátem na jihomoravského předsedu. Ve funkci, kterou vykonával i doposud, bude další dva roky. Zvolilo ho 89 členů, jeden byl proti a nikdo se nezdržel. Blažek byl až do loňského roku také předsedou brněnské ODS, ale funkce se vzdal kvůli slabému volebnímu výsledku v komunálních volbách. Nahradil ho Šťástka. Kromě toho je poslancem, ve vládě Petra Nečase zastával rok post ministra spravedlnosti.

Kandidátku ODS do podzimních krajských voleb povede stejně jako před čtyřmi lety Crha. Sněm mu projevil důvěru, když pro něj hlasovalo 55 delegátů. Druhý kandidát na lídra, bývalý krajský radní Miloš Šifalda, dostal 31 hlasů.

Crha se postaví současnému hejtmanovi Michalu Haškovi, který povede sociální demokraty. Lídrem lidovců bude Roman Celý, který nahradil na postu jedničky bývalého hejtmana Stanislava Juránka. Další strany o lídrech teprve budou rozhodovat.

Jihomoravská ODS zároveň nominovala na šéfa strany současného předsedu Fialu, kterému končí dvouleté období. Zda bývalý rektor Masarykovy univerzity zůstane v čele ODS, rozhodne kongres strany o nadcházejícím víkendu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner