Po změně ústavy Ruské federace může Vladimir Putin zůstat prezidentem už jen do roku 2024. Pak by ovšem mohl po delší době nastoupit na čtyři roky Dmitrij Medveděv, aby se následně mohl Putin zase vrátit.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv byl na dnešním sjezdu vládní strany Jednotné Rusko opět zvolen do jejího čela. V hlasování neměl žádného soupeře. Prezident Vladimir Putin sjezd ani nenavštívil a jeho zdravici přečetl Medveděv, který v projevu prohlásil, že se nedá čekat brzké zrušení západních sankcí proti Rusku. Zapomněl přitom říci, že se tyto sankce vztahují pouze na vybrané ruské představitele a tzv. výrobu dvojího užití. Ruská strana naopak zavedla sankce poškozující nevinné evropské zemědělce a jejich ruské zákazníky.

Šéf ruské vlády vybídnul zemědělce a výrobce potravin, aby využili této „výhody“. „V jakýchkoliv podmínkách budeme živit sami sebe,“ zdůraznil. „Vše, co se stalo, je nadlouho,“ dodal.

Opět také vyzval zmenšit množství úředních kontrol tížících podnikatele, což je heslo, které Medveděv opakuje už od roku 2008, kdy načas vystřídal Putina v čele státu. Tentokrát navrhl, aby se místo kontrol jednotlivých úřadů konala jednou za tři roky komplexní prověrka.

Upozornil také, že skoro třetina stížností adresovaných občany vládní straně se týká bytového hospodaření, a tak je nutné věnovat pozornost této oblasti, kde se vláda za podpory strany snaží „krok za krokem zlepšovat situaci“.

Aniž by vyslovil jméno opozičního předáka Alexeje Navalného, který ohlásil svou kandidaturu na prezidenta ve volbách v příštím roce, premiér vybídl stranu „nepodléhat provokacím“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner