Předsedou Výboru pro rozpočtové prognózy se stal hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, rozhodla dnes vláda. Na svém twitterovém účtu o tom informovala Národní rozpočtová rada. Dodala, že dalšími členy výboru se stali například hlavní ekonom ING Jakub Seidler, hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská nebo ekonom České spořitelny Michal Skořepa.

Cílem výboru je posuzovat objektivitu makroekonomických a rozpočtových prognóz vypracovávaných ministerstvem financí pro přípravu státního rozpočtu. Členství ve výboru je čestnou funkcí bez nároku na odměnu. Výbor byl zřízen zákonem o pravidlech rozpočtové odpovědnosti z loňského roku. Status výboru schválila vláda 11. dubna. Podle statusu se výbor skládá z předsedy, místopředsedy a nejméně dalších pěti členů jmenovaných na tříleté funkční období.

Návrh na obsazení výboru předložila vládě předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Rada rovněž vznikla na základě zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Úkolem rozpočtové rady je nezávisle hodnotit rozpočtovou politiku, plnění rozpočtových pravidel nebo vydávat zprávu o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner