(ČTK) Představitelé ruské komunistické strany se snažili předat dary, mezi kterými byly i busty Stalina, velvyslanectvím zemí, jež bojkotují moskevské oslavy 70. výročí vítězství ve druhé světové válce. Německá ambasáda je prý zaskočila svým „protidarem“ – mapou Polska, které si rozdělili Hitler a Stalin, informovala polská a ruská média. Jeden z organizátorů akce, vůdce moskevských komunistů Valerij Raškin, podle serveru lenta.ru uvedl, že delegace má v plánu navštívit kromě polského a německého diplomatického zastoupení také ambasády například Česka, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Rakouska, Srbska a Ukrajiny.

List Rzeczpospolita na svém webu uvedl, že komunistická delegace v Moskvě navštívila velvyslanectví 14 zemí, které byly účastníky druhé světové války a odmítly se zúčastnit nadcházející vítězné přehlídky na Rudém náměstí. O které státy jde, ale deník neupřesnil. Zmínil se o Polsku a Německu. U polské ambasády skupinka podle něj moc neuspěla, nikdo jí neotevřel. „Přišli jsme, abychom Polsku připomněli úlohu, kterou sehrála Rudá armáda při ukončení druhé světové války. Vždy jsme cítili spojení s polským národem, s nímž jsme po desítky let udržovali přátelské vztahy. A dnes mu předáváme symboly vítězství a ujišťujeme, že si přejeme mír,“ citoval deník slova komunistického poslance Vladimira Rodina.

Dary – kopii praporu, který rudoarmějci vztyčili na budově říšského sněmu v roce 1945 po dobytí Berlína, bustu Stalina a dopis s poselstvím o přátelství – skupinka nechala před vchodem ambasády, protože je nechtěla převzít ani ochranka úřadu. Pracovníci německého zastupitelského úřadu byli vstřícnější. S delegací se setkali a převzali poselství, Stalina ovšem přijmout odmítli. Oplátkou komunisty podarovali kopií paktu Ribbentrop-Molotov o neútočení a o rozdělení oblastí vlivu v Evropě a mapou Polska rozděleného po vpádech německé a posléze sovětské armády. Němečtí diplomaté prý ruským komunistům připomněli, že tento dárek je rovněž součástí společných německo-ruských dějin.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner