Případ slovenských výtvarníků Petera Kalmuse a Ľuboše Lorenze, kteří loni červeně zbarvili pomník zesnulého vysoce postaveného komunisty z československé éry Vasila Biľaka, se opět posuzuje jako zločin. Rozhodl o tom podle slovenských médií krajský soud v Prešově.

Ten vrátil případ okresnímu soudu ve východoslovenském Svidníku, který v květnu rozhodl, že nejde o trestný čin poškozování cizí věci, ale o přestupek, který má řešit okresní úřad. Prokurátor se ale proti usnesení soudu odvolal ke krajskému soudu.

Výtvarníkům v případě prokázání viny hrozilo až roční vězení. Nicméně prokurátor navrhoval podmíněný trest a žádal uhrazení škody Komunistické straně Slovenska (KSS).

Biľak je jako čelný představitel Komunistické strany Československa považován za jednoho ze signatářů takzvaného zvacího dopisu, který v roce 1968 vybízel Moskvu k zásahu proti tehdejšímu československému reformnímu procesu a který se stal formálním zdůvodněním sovětské vojenské invaze do Československa v srpnu 1968. Pomník věnovala Biľakovi rodná obec Krajná Bystrá, která zároveň politikovi, jenž zemřel v roce 2014, udělila čestné občanství.

Pomník byl pomalován loni v únoru, krátce poté, co byl odhalen; později někdo ukradl Biľakovu bustu, která byla součástí pomníku.

Podle prokuratury dvojice výtvarníků způsobila škodu 1617 eur (asi 43.700 Kč). Komunisté – i kvůli „ztrátě umělecké hodnoty“ – požadovali 3500 eur (asi 95.000 Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner