Praha 4. dubna (ČTK) – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má příští středu informovat poslance o okolnostech oznámeného vystoupení Velké Británie z EU. Sněmovna to dnes zařadila do programu své dubnové schůze, na níž by měla projednat tři stovky bodů. Četné poslanecké žádosti o doplnění programu či přednostní projednání některých předloh až na jednu výjimku odmítla.

Británie oficiálně oznámila odchod z EU minulou středu, tento proces ale bude trvat několik let. Sobotka už uvedl, že Česko bude při vyjednáváních o okolnostech brexitu hájit práva svých občanů žijících v Británii. Prioritou je také udržení česko-britských obchodních vztahů. Podle některých politiků bude pozice ČR v rámci EU kvůli brexitu oslabena.

Většinu návrhů na doplnění programu schůze či pevné stanovení termínu projednání některých předloh Sněmovna odmítla bez ohledu na to, zda to požadovali zástupci koalice či opozice. Nevyhověla ani předsedovi lidoveckých poslanců Jiřímu Miholovi ve snaze zajistit projednávání novely o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ani předsedovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD) v podobné snaze s novelou občanského zákoníku.

Poslankyně ODS Jana Černochová neprosadila ani jeden z pěti termínů pro přednostní projednání novely, která by měla do ústavy zakotvit právo na držení zbraní. Poslanci by se k ní tak mohli dostat nejdříve 26. dubna. „Pokud tento bod chcete projednávat až téměř v květnu, tak je málo reálné, že bychom stihli tuto normu změnit tak, aby se to stihlo do voleb,“ upozornila své kolegy poslankyně.

Novelu je podle Černochové potřeba přijmout s ohledem na unijní směrnici, která má držení zbraní radikálně omezit. Schválení by pomohlo očekávané žalobě na směrnici k Evropskému soudnímu dvoru.

Poslanci ODS Janu Zahradníkovi se nepovedlo naopak odložit o týden na příští úterý opětovné schvalování novely o národních parcích včetně šumavského, kterou vetoval prezident Miloš Zeman. Z programu schůze poslanci naopak některé body vypustili, a to včetně vládní novely o zahraničním obchodu se zbraněmi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner