Ankara/Haag 14. března (ČTK) – Uvalení diplomatických sankcí na Nizozemsko, které v pondělí ohlásilo Turecko, je bizarní. Řekl to dnes nizozemský premiér Mark Rutte, podle kterého má jeho země mnohem více důvodů zlobit se na Turecko, než je tomu naopak. Ankara dnes ostře kritizovala Evropskou unii, která se podle ní navzdory jasnému porušení evropských hodnot postavila na stranu Nizozemska, informovala agentura DPA.

Uvalení sankcí proti Nizozemsku ohlásil v pondělí pozdě večer turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Ankara podle něj zmrazí vztahy s Nizozemskem na nejvyšší úrovni, zakáže návrat nizozemského velvyslance do Turecka a zablokuje i všechny další diplomatické lety z této západoevropské země. Hospodářská opatření ani omezení pro běžné cestující z Nizozemska do Turecka ale zjevně nebudou součástí sankcí, poznamenal turecký list Hürriyet.

V reakci na Kurtulmuşovo prohlášení dnes nizozemský premiér Mark Rutte označil sankce ze strany Turecka za „bizarní“, neboť jeho země má podle něj více důvodů se zlobit. Ohlášená diplomatická opatření „nejsou tak zlá“, dodal předseda vlády.

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem se rozhořela o víkendu poté, co nizozemské úřady vyhostily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayanovou Kayaovou, která se chystala promluvit k turecké komunitě v Rotterdamu. Členka vlády premiéra Binaliho Yildirima se chystala Turky žijící v Nizozemsku přesvědčovat, aby v dubnovém referendu o změnách ústavy hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu. Současným prezidentem je bývalý předseda turecké vládní AKP Recep Tayyip Erdogan. Ještě před deportací ministryně Nizozemsko zakázalo přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie Mevlütu Çavuşogluovi.

Turečtí představitelé v reakci na tyto incidenty přirovnali postup nizozemských úřadu k „nacismu a fašismu“. To odsoudili politici nejen v Haagu, ale i v Berlíně a v Bruselu. EU vyzvala Ankaru, aby se ve sporu zdržela „přehnaných vyjádření a akcí, které by dál zhoršovaly situaci“.

To dnes tvrdě kritizovalo turecké ministerstvo zahraničí, podle kterého EU používá dvojí metr. Brusel se postavil na stranu Nizozemska navzdory tomu, že tato země jasně porušila „lidská práva a evropské hodnoty“, uvedli Turci. Pondělní prohlášení šéfky evropské diplomacie Federiky Mogheriniové a eurokomisaře pro rozšíření Johannese Hahna podporuje podle turecké diplomacie „extremismus, xenofobii a protiturecké nálady“, neboť vyzývalo k uklidnění pouze Turecko a nikoli „ve skutečnosti zodpovědné státy“. „Z těchto důvodů pro nás nemá krátkozraké prohlášení EU žádnou hodnotu,“ uzavřela Ankara.

Referendum o změnách turecké ústavy, kvůli kterému se vysoce postavení turečtí politici snaží lobbovat u turecké komunity v západní Evropě, se bude konat 16. dubna. Už ve středu se uskuteční parlamentní volby v Nizozemsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner