Australský premiér Tony Abbott se stal terčem kritiky kvůli přístupu jeho úřadu k homosexuálnímu partnerovi australského velvyslance ve Francii. Úředníci údajně nechtěli jeho dlouholetému partnerovi povolit, aby předsedu vlády během jeho nedávné návštěvy Francie přivítal na letišti. Abbott kritiku podle agentury AP odmítl s tím, že jako premiér nemá o těchto věcech přehled a podobné záležitosti, které řeší úředníci, se k němu vůbec nedostanou.

Partner velvyslance měl zůstat v autě

Australský premiér navštívil Francii letos v dubnu a jeho úřad předem zaslal instrukce tamnímu velvyslanectví. Bylo v nich údajně řečeno, že slavnostního přivítání na letišti se nemá účastnit partner velvyslance Stephena Bradyho. Peter Stephens, který je diplomatovým partnerem již 32 let, měl prý zůstat v autě.
Velvyslanec Brady ale tyto instrukce ignoroval a Stephens při Abbottově uvítání stál po Bradyho boku. Diplomat pak nabídl rezignaci, australské ministerstvo zahraničí ji ale odmítlo, uvedla australská média.

Premiér prý o ničem netušil
Abbott dnes uvedl, že v době návštěvy netušil, že jeho úřad vyzval Stephense, aby zůstal v autě. Potvrdil nicméně, že tento příkaz skutečně zazněl. „Podívejte se, já jsem premiér a obvykle se těmito maličkostmi nezabývám,“ řekl Abbott novinářům. „Chápu to tak, že šlo o téma na úrovni nižších úředníků a tím se já nezabývám,“ dodal. Velvyslance Bradyho nicméně označil za „vynikajícího státního úředníka a přítele“, který i nadále zůstává velvyslancem ve Francii.
Ke kontroverznímu případu došlo v době, kdy australský parlament řeší zákon povolující sňatky osob stejného pohlaví. Abbottova strana je přitom proti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner