Více než 1,5 milionu eur (přes 41 milionů Kč) loni vydal papež František na pomoc nejchudším. Informoval o tom úřad papežského almužníka, který je podporou sociálně slabých pověřen. Částka poskytnutá bezdomovcům, uprchlíkům, vězňům, zahraničním studentům, nemocným, seniorům a dalším lidem v nouzi se přitom meziročně zvýšila o čtvrtinu.

Peníze putovaly nejčastěji přímo dotčeným jednotlivcům, kterých loni bylo zhruba 8000, ale směřovaly i k celým náboženským komunitám v nouzi. Částka poskytnutá jednotlivým příjemcům je podle polského arcibiskupa a papežského almužníka Konrada Krajewského většinou nízká, aby se dostalo na co nejvíce lidí. Z iniciativy papežova almužníka se například nedávno konala exkluzivní prohlídka Sixtinské kaple, vatikánských muzeí a zahrad určená pro bezdomovce. Poblíž Svatopetrského náměstí pak nechal papež pro bezdomovce zbudovat sprchy a bezplatné holičství a rozdal jim také stovky deštníků a spacích pytlů. Dárky, které Františkovi přivážejí státní návštěvy, nechává vydražit a peníze pak putují právě do fondu na almužny.

Na den Nanebevstoupení Páně 14. května plánuje papež uskutečnit charitativní koncert. „Čestnými hosty, kteří většinou sedávají v prvních řadách, budou letos chudí lidé z Říma,“ oznámil dnes mluvčí papežského almužníka Diego Giovanni Ravelli. Papež František od svého nástupu do úřadu před dvěma lety opakovaně požadoval chudou církev pro chudé a už se několikrát setkal s bezdomovci, chudými, nemocnými či starými lidmi, ale například i s vězni.

(ČTK)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner