V noci na dnešek se přes Česko přehnaly další bouřky, nejvíce potrápily Moravu. V celém Česku měli hasiči kvůli následkům bouřek přes 700 výjezdů, odklízeli popadané stromy a v práci nadále pokračují. Stromy například zabránily jízdě vlaků v koridoru z České Třebové na Moravu a na východě republiky přerušily dodávky elektřiny do stovek domácností. Popadané stromy ale nikoho nezranily.

Jihomoravský kraj

Hasiči v Jihomoravském kraji registrují od čtvrtečních 17:00 hodin do dnešního rána kolem 330 výjezdů kvůli bouřce. Je to extrémní počet, v největším shonu dispečeři vysílali jednotku každých deset vteřin, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Podle něj většinu událostí tvořily popadané stromy, někde byly i poškozené střechy. Nikdo ale nebyl zraněn. Větší počet výjezdů mají i energetici.

Hasiči vyjížděli kvůli počasí ve všech okresech Jihomoravského kraje. „Číslo není konečné, protože k dalším událostem míříme i teď ráno,“ uvedl Mikoška.

Bouřka se krajem prohnala v noci, ráno už nepršelo a místy začíná svítit slunce. Nejhorší situace byla podle Mikošky kolem půlnoci, kdy dispečeři vysílali do terénu jednotku zhruba každých deset vteřin, postupně se časový rozestup navyšoval.

Hasiči však většinou řešili popadané stromy na komunikacích. „Některé spadly třeba na auta, ale neregistrujeme žádné zranění. Sem tam byla nějaká poškozená střecha a v některých případech jsme čerpali vodu. Byla to extrémní noc, ale už jsme zažili i takové,“ dodal Mikoška.

Bouřky způsobily také výpadky elektřiny. Podle mluvčí společnosti E.On Boženy Herodesové bylo nejvíce poruch po půlnoci, kdy bylo v celém distribučním území, které firma spravuje a týká se tří krajů, bez elektřiny rázem 110.000 odběratelů. Do dnešního rána energetici poruchy snížili zhruba na desetinu. Z jižní Moravy jsou problémy zejména na Hodonínsku a Břeclavsku.

Moravskoslezský kraj

Bouřky opět zaměstnaly hasiče v Moravskoslezském kraji. V noci na pátek zaznamenali 131 výjezdů. Nečastěji odstraňovali spadlé stromy a větve. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Podobná situace nastala i v noci na čtvrtek. To evidovali 150 výjezdů.

Největší problémy zaznamenali v noci na dnešek hasiči na Opavsku, kde vyjížděli dvaasedmdesátkrát. Na Bruntálsku a Novojičínsku mají na kontě okolo dvaceti zásahů. V Ostravě, na Karvinsku a Frýdecko-Místecku pak v rozsahu od tři po sedm výjezdů.

„Opět šlo v drtivé většině především o odstraňování nebezpečných stromů z nejrůznějších míst, kde se pohybují lidé. Tyto události si nevyžádaly žádné zranění osob, ani větší škodu. Zásahy hasičů budou pokračovat během dnešního rána a zřejmě i dopoledne,“ řekl Kůdela.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji byly dnes v noci a časně ráno další silné bouřky, kvůli kterým hasiči zasahovali u 90 událostí. Naštěstí vítr lámal pouze stromy, které nikoho nezranily, řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Už ve čtvrtek Olomoucký kraj zasáhly dvě vlny bouřek a hasiči evidovali bezmála dvě stovky výjezdů.

Bouřky krátce po půlnoci udeřily na Olomoucku a Šumpersku. Hasiči tam během následujících šesti hodin vyjížděli k popadaným stromům a větvím na komunikacích, drátech elektrického vedení, autech a cyklostezkách. „Na několika místech popadaly stromy i na železniční tratě,“ upozornila Hacsiková.

Kvůli překážce na trati byl dnes časně ráno podle internetových stránek Českých drah zastaven provoz například na železniční trati z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem, kde cestující vozí náhradní autobusy.

V noci zasahovali hasiči pouze u jedné poškozené střešní krytiny. „V Šumperku silný vítr poškodil plechovou střechu. Hasiči spadlé kusy plechu posbírali a střechu zajistili,“ uvedla Hacsiková, podle které v terénu stále zasahují desítky jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. „Podle dostupných informací nebyl při událostech nikdo zraněn,“ podotkla.

Ve čtvrtek se bouřky Olomouckým kraji krajem prohnaly ve dvou vlnách. První zasáhla Olomoucký kraj časně ráno a zastavila dopravu na hlavním koridoru. Kvůli popadaným stromům byla ve čtvrtek časně ráno neprůjezdná například dálnice D35 z Mohelnice do Olomouce. V podvečer pak další bouřky zasáhly zejména Přerovsko.

Pardubický kraj

Hasiči v Pardubickém kraji museli v noci a ráno vyjíždět na desítky míst, aby likvidovali následky bouřek. Nejčastěji museli odstraňovat spadlé stromy a větve. Postižena byla zvláště východní část regionu, Orlickoústecko a Svitavsko, uvedli krajští hasiči na webu.

Stromy na silnici hasiči odstraňovali například v Letohradu, Újezdu u Chocně, Ústí nad Orlicí nebo Vysokém Mýtě. V Březinkách na Svitavsku odřezávali nakloněné větve a stromy nad tratí, na předměstí Svitav káceli nakloněný strom zasahující do chodníku. V Moravanech na Pardubicku museli zabezpečit místo, kde spadly dráty vysokého napětí. Ve Svitavách Lačnově spadl strom na osobní vůz, událost se obešla bez zranění. Na předměstí Moravské Třebové bouřka strhla plechové konstrukce na komunikaci.

Na železničním koridoru z České Třebové směrem na Moravu bylo po noční bouřce porušeno trakční vedení a zabezpečovací zařízení ve stanici Třebovice v Čechách. Vlaky nejezdily více než dvě hodiny. Strom spadlý na trať také přerušil železniční dopravu na trati Ústí nad Orlicí – Štíty v úseku Červená Voda – Mlýnický Dvůr. Kvůli nahnutému sloupu trolejového vedení byl rovněž zastaven provoz v úseku Lichkov – Miedzilesie, kde byla zavedena náhradní autobusová doprava. Porucha zabezpečovacího zařízení omezila provoz ve stanici Svitavy.

Kraj Vysočina

Na Vysočině zasahovali hasiči kvůli bouřkám v noci na dnešek na více než 70 místech, nejvíc výjezdů měli na Třebíčsku a na Žďársku. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které spadly na silnice. Všechny události se obešly bez zranění osob, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Nejvíc problémů bouřka způsobila v prvních třech hodinách po půlnoci. „S příchodem ranních hodin se situace na Vysočině začala uklidňovat a v průběhu rána řešili hasiči jen ojedinělé případy,“ uvedla mluvčí.

Na Třebíčsku zasahovali hasiči na 48 místech. Popadané stromy odstraňovali kupříkladu u Jinošova, Kramolína, Náměště nad Oslavou a Rouchovan. Ve Slavěticích čistili vozovku od nánosu bahna a čerpali vodu ze sklepa rodinného domu. V Kralicích nad Oslavou spadl strom na osobní auto. Před půlnocí likvidovaly dvě jednotky hasičů požár stromu v Ratibořicích.

V okrese Žďár nad Sázavou měli hasiči 24 výjezdů, kvůli popadaným stromům zasahovali mimo jiné u Jimramova, Křižanova Heřmanova a Blažkova.

Zlínský kraj

 

Hasiči ve Zlínském kraji zaznamenali kvůli večerním a nočním bouřkám doprovázeným silným větrem zhruba 80 výjezdů. Odstraňovali především popadané stromy a větve ze silnic a poškozené střechy domů. Při žádné z událostí nebylo hlášeno zranění osob, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

Vůbec nejzávažnější situace podle něj panovala v Morkovicích-Slížanech na Kroměřížsku. „Vlivem silného větru zde došlo k poškození asi 15 střech rodinných domů, potrhání drátů elektrického napětí a pádu velkého počtu stromů. V jednom případě bylo nutné ve spolupráci se starostou obce zajistit také náhradní ubytování starší osobě,“ sdělil Řezníček.

Ve Slavkově pod Hostýnem na Kroměřížsku zůstali po pádu stromu před vchod uvězněni uvnitř chatky dva dospělí s dětmi. Ven jim pomohli až přivolaní hasiči s motorovou pilou.

Bouřky zasáhly celý Zlínský kraj. První událost byla nahlášena ve čtvrtek v 17:58. Do dnešních 7:00 napočítali hasiči asi 30 výjezdů na Kroměřížsku, zhruba 20 na Uherskohradišťsku a Zlínsku a necelých deset na Vsetínsku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner