Tak jako po zvolení Baracka Obamy (levicová Demokratická strana) žádala na příklad řada Texasanů odtržení Texasu od Spojených států, nyní se řada Američanů (a nejen Američanů) nemůže smířit se zvolením Donalda Trumpa (pravicová Republikánská strana).

V případě Baracka Obamy vadila hlavně rozpočtová, daňová a zdravotnická politika. Ta v případě Trumpa tolik nevadí. Trump totiž slíbil výrazné snížení daní a podporu (daňovou i jinou) zejména menších živnostníků. V České republice by s takovým programem u mnohých voličů narazil, protože živnostníci jsou často považováni za zloděje, v USA však získal prezidentské křeslo.

Značnou nespokojenost však vyvolávají, zdaleka nejen mezi příznivci levice, jeho nechutné výroky vůči ženám. Právě kvůli nim byly v souvislosti se zvolením autora výroků za prezidenta uspořádány zmíněné demonstrace.

Více než milion lidí se sešel ve Washingtonu, Los Angeles a dalších městech světa na manifestacích za práva žen, která jsou podle aktivistů ohrožena novou vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa. V americké metropoli Washingtonu místní úřady odhadly účast na více než půl milionu, v Los Angeles se podle policie shromáždilo v ulicích 500.000 lidí, v Chicagu na 150.000. Na rozdíl od násilných protestů v době páteční Trumpovy inaugurace nebyl při sobotních poklidných demonstracích nikdo zatčen, napsala dnes agentura AP.

Zpravodajský server BBC News uvedl, že manifestace za práva žen se uskutečnily na 600 místech po celém světě. Pochodů se nezúčastnily pouze ženy, ale ze solidarity se k nim připojilo i množství mužů.

Největší pozornost přitahoval Washington, kde manifestace brzy přerostla v otevřený protest proti Trumpovi. Organizátoři očekávali až čtvrt milionu lidí, ale úřady, které byly původně v odhadech střízlivější, nyní hovoří o více než 500.000 účastnících. Spekuluje se, že dnešní shromáždění předčilo davy, které se shromáždily na páteční Trumpově inauguraci.

V Los Angeles takzvaný sesterský pochod přitáhl půl milionu, podle některých odhadů citovaných agenturou Reuters až 750.000 demonstrantů. Statisíce žen zaplnily také ulice Chicaga, New Yorku a Bostonu. Mnohatisícové demonstrace byly hlášeny z australského Sydney, z Londýna, Tokia a jiných měst v Evropě a Asii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner