Praha 28. září (ČTK) – Nejpopulárnější kolektivní sport na světě má sice své kořeny již ve starověku a ve své moderní podobě vznikal v Anglii kolem roku 1850, v českých zemích zdomácněl až ke konci 19. století. Za první tuzemský fotbalový zápas je považován „kopací match veřejný“, ve kterém se 29. září 1887 střetli na říčním ostrově v Roudnici nad Labem zástupci tamního Sokola s veslaři z Českého Athletic Clubu.

Podrobnosti ze zápasu ani výsledek se nedochovaly a tak o této historické události svědčí především zápisky průkopníka, který byl v té době u všeho sportovního dění – Josefa Rösslera Ořovského. Ten po letech vzpomínal jen na tehdejší soupeřící strany a na to, že zápas byl sehrán „ve prospěch Ústřední matice školské, a to za velké účasti obecenstva“.

Největší zásluhu na tomto prvním zápase „hry v míč kopaný“ prý měl učitel tělocviku na roudnickém gymnáziu Jan Sommer, který se s fotbalem seznámil v zahraničí. Novinku podpořil i majitel panství kníže Lobkowicz, který údajně utkání soudcoval.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner