Podle expertů bude převádění lidí i v příštím roce byznysem, který pašerákům lidí vynese miliardy, navzdory intenzivnějšímu patrání. Gerald Tatzgern, šéf oddělení pro boj proti převáděčům na rakouském Spolkovém kriminálním úřadě (BKA), je přesvědčený, že tento druh kriminality neutlumí ani posílení kontrol na vnějších hranicích Evropské unie.

„Žádný z těchto zločinců si nebude chtít nechat ujít miliardový obchod,“ řekl Tatzgern. Ani posílení kontrol na vnějších hranicích EU a stavba plotů nepomůže. „Čím silnější jsou opatření, tím více je převáděčů potřeba,“ řekl Tatzgern. Rozsah pašování lidí by podle něj bylo možné alespoň zmenšit usnadněním legálního přistěhovalectví, přičemž žádosti o azyl by byly kontrolovány ještě mimo hranice EU.

Letos uvízlo v sítích tolik převáděčů, že ve věznicích začalo docházet místo a v příštím roce se nedá očekávat zlepšení.

Uprchlíci jsou nadále odkázáni na převáděče. „Člověk nemůže v Afghánistánu nebo Sýrii prostě sbalit svůj batoh a odejít,“ řekl expert BKA. Útěk z Afghánistánu do Evropy přijde čtyřčlennou rodinu při současných cenách zhruba na 30.000 eur (přes 810.000 korun).

Po letní kulminaci podle Tatzgerna lehce pokleslo pouze pašování uprchlíků v dodávkách a malých nákladních automobilech.

Počet uprchlíků v Německu bude v příštím roce podobně vysoký jako letos, kdy jich bylo přes milion. Rakousko se pak bude stále více stávat cílovou zemí, předpokládá expert.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner