Pan prezident Miloš Zeman se při vstupu do funkce zavázal, že bude splácet 60 tisíc korun měsíčně ze státního dluhu, který jeho vláda (obdobně jako i další vlády) způsobila. Přitom právě dnes podepsal rozpočet, který v období hospodářského růstu, nízkých investic, čerpání evropských fondů a rostoucího výběru daní počítá s dírou ve výši 60 miliard korun, tedy miliónkrát více, než se pan prezident zavázal měsíčně splácet. Zároveň vládu za její hospodaření velmi oceňuje. Pokud se rozhodne tento plánovaný deficit splatit, bude mu to trvat přes 80 tisíc let bez úroků. Pak bude moci začít splácet dluhy, které způsobila jeho vláda.

Celkové příjmy rozpočtu činí 1249,3 miliardy Kč a výdaje 1309,3 miliardy korun. ČR měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy byl přebytek 10,4 miliardy korun.

Zeman před schválením rozpočtu ve Sněmovně řekl, že by hledal úspory v dotacích na obnovitelné zdroje energie a v některých sociálních dávkách. Podle jeho přesvědčení má být v době hospodářského rozpočet přebytkový, v časech krize schodkový.

Rozpočet podle ministra financí sleduje strategii postupného snižování schodku, podporuje růst ekonomiky i spotřebu domácností. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pomůže rozpočet zajistit další období prosperity, hospodářského růstu a nízké nezaměstnanosti. Opozice rozpočet kritizovala, pravici se například nelíbilo přibírání dalších zaměstnanců státu, kritizovala také údajně nízké výdaje na investice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner