Caracas 12. května – Venezuelský prezident Nicolás Maduro nečekaně odvolal ministryni zdravotnictví, jejíž úřad nedávno zveřejnil informace o prudkém nárůstu dětské a mateřské úmrtnosti v této krizí zmítané socialistické zemi. Gynekoložku Antonietu Caporaleovou, která ministerstvo řídila jen asi čtyři měsíce, nahradí lékárník Luis López. Důvod výměny nebyl oznámen, informovala dnes agentura Reuters.

Ministerstvo před několika dny zveřejnilo na internetu nelichotivou statistiku, o které přinesla zprávy světová média. Data ukazují, že v zemi loni vzrostla dětská úmrtnost o 30 procent, mateřská úmrtnost o 65 procent a počet případů malárie o 76 procent. Na vzestupu je také například záškrt nebo nákaza virem zika.

Madurova vláda téměř dva roky podobné statistiky nezveřejňovala. Zemi sužuje vleklá politická a hospodářská krize. Mnoho lékařů odešlo a pacienti se musejí spokojit s druhořadou péčí nebo se bez ní zcela obejít, uvedla agentura Reuters.

Nedostatek se týká zhruba 85 procent léků a Venezuelané si léčebné přípravky často vyměňují, obstarávají si je prostřednictvím sociálních sítí a stojí fronty před lékárnami. Ti, kteří si to mohou dovolit, kupují léky v zahraničí.

Proti autoritářskému Madurovi se v zemi pravidelně konají masové demonstrace. Během poslední šestitýdenní vlny statisícových protestů zemřelo 37 lidí. Dnes vyšli do ulic i nespokojení senioři.

Venezuela zápolí také s hyperinflací, nedostatkem potravin a s rostoucí zločinností.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner