Moskva 16. října (ČTK) – Prezident Mezinárodní šachové federace (FIDE) Kirsan Iljumžinov se hodlá zasadit o zmírnění korejské krize a chce vyřešit konflikt Pchjongjangu a Washingtonu kolem severokorejského jaderného programu. Agentuře Interfax dnes řekl, že receptem může být šachový souboj mezi prezidentem USA Donaldem Trumpem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem.

Souboj obou prezidentů „bez kravat“ by podle šéfa FIDE mohl odstranit napětí, které panuje mezi oběma státy kvůli jaderným a raketovým ambicím Pchjongjangu. „Přestaňte řinčet zbraněmi,“ vzkázal Iljumžinov Trumpovi a Kimovi.

Plány prezidenta FIDE jdou ale dál: v demilitarizované zóně mezi KLDR a Jižní Koreou chce uspořádat mládežnický šachový turnaj. Souhlas Soulu už prý má, Pchjongjang údajně návrh se zájmem studuje. S myšlenkou uspořádat šachové klání v možná nejpřísněji střeženém prostoru na světě se chce kalmycký funkcionář svěřit přímo Trumpovi.

Zda se s ním ale setká, je sporné. Iljumžinov je totiž od roku 2015 na americkém sankčním seznamu kvůli údajně pochybným finančním transakcím s vládou syrského prezidenta Bašára Asada. Čtyřiapadesátiletý ruský multimilionář, jenž šéfuje světovému šachu od roku 1995, má kvůli sankcím problémy i na půdě FIDE. Letos v březnu se na oficiálním webu FIDE objevila informace, že její dlouholetý šéf podal rezignaci. On sám to však popřel. Minulý týden vedení FIDE oznámilo, že pravomoci Iljumžinova předalo jeho náměstkovi. Doporučilo prezidentovi, aby v příštích volbách, které se budou konat příští rok, už nekandidoval.

Iljumžinov platí za výstředního podivína. Tvrdí například, že byl v roce 1997 unesen mimozemšťany. V roce 2005 navrhoval přenést z Rudého náměstí v Moskvě do kalmycké metropole Elisty Leninovo mauzoleum a nabízel na realizaci tohoto plánu milion dolarů. O pět let později oznámil, že hodlá v hlavním buddhistickém chrámu v Elistě pohřbít vycpaná těla sovětských psích kosmonautů z roku 1960 Bělky a Strelky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner