Prezident Miloš Zeman dnes zahájí oficiální třídenní návštěvu Polska. Setká se během ní s hlavními politickými představiteli Polské republiky, pokloní se památce obětí druhé světové války a smolenské letecké tragédie a na závěr cesty navštíví Bělověžský prales. Polsko bude druhou zemí, kterou Zeman navštíví ve svém druhém funkčním období, první zahraniční cesta vedla tradičně na Slovensko.

Prezident s manželkou Ivanou a delegací odletí do Varšavy dnes odpoledne. V polské metropoli je čeká večeře, kterou pořádá polský prezident Andrzej Duda. Zeman se s polským protějškem opět potká ve čtvrtek dopoledne, kdy jej polská hlava státu přijme v prezidentském paláci. V plánu je setkání prezidentských párů, soukromá schůzka prezidentů a jednání národních delegací. Odpoledne Zeman položí věnec u hrobu neznámého vojína a květinu u pomníku leteckého neštěstí, při kterém před osmi lety u ruského Smolenska havaroval polský vládní letoun. O život tehdy přišel mimo jiné prezident Lech Kaczyński.

Po pietních aktech Zeman zamíří na úřad polské vlády, kde se sejde s premiérem Mateuszem Morawieckým. Posledním bodem čtvrtečního programu bude pro Zemana jednání s maršálkem polského Senátu Stanislawem Karczewským.

Zpět do Prahy Zeman přiletí v pátek odpoledne. Ještě předtím navštíví chráněný Bělověžský prales a tamní rezervaci zubrů. Kvůli pralesu se Polsko ocitlo před Soudním dvorem EU. Evropská komise podala na Polsko loni v létě žalobu za jeho lesnické zásahy a rozsáhlou těžbu v chráněném pralese. Unijní soud dal komisi v polovině dubna za pravdu. Těžbu Polsko hájilo bojem proti lýkožroutovi smrkovému, takzvanému kůrovci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner