Prezident Miloš Zeman jmenuje dnes na Pražském hradě 35 nových soudců. Pelikánovo ministerstvo spravedlnosti ve svém návrhu zohlednilo přetíženost některých soudů, nejvíce nováčků tak má zamířit do obvodu Krajského soudu v Brně.

Většina kandidátů jsou třicátníci, mezi adepty převažují ženy. Nejstarším navrženým je sedmačtyřicetiletý bývalý policista, který se u policie specializoval na hospodářskou trestnou činnost a nyní působí jako asistent soudce.

Vybraní kandidáti mají částečně nahradit soudce, kteří v rámci přirozené obměny skončili či postupně skončí ve funkci do 30. dubna.

Do obvodu brněnského krajského soudu má přibýt deset soudců, pod ústecký krajský soud šest. Po čtyřech soudcích získají obvody pražského městského soudu, středočeského krajského soudu a Krajského soudu v Hradci Králové. Tři nováčci zamíří pod českobudějovický krajský soud, po dvou posilách získají plzeňské a ostravské soudy.

Podle ministerstva posílí nováčci především soudy, které se potýkají se značným množstvím nedodělků přesto, že výkonnost jejich soudců je nadstandardní.

Nové soudce prezident naposledy jmenoval loni v listopadu, tehdy jich bylo 31.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner