Šanghaj 17. května (zvláštní zpravodaj ČTK) – Prezident Miloš Zeman dnes zakončí v Šanghaji svou šestidenní návštěvu Číny. Setká se nejprve s primátorem přímořské megapole Jing Jungem, poté se zúčastní semináře o cestovním ruchu a investicích. V programu má také setkání se zástupci letecké společnosti China Eastern a finanční a energetické firmy CEFC.

Během schůzky se šanghajským primátorem bude podepsáno několik memorand mezi českými a čínskými úřady či firmami. Dvě by se měla týkat zdravotnické oblasti. Podepsána má být také dohoda o navázání partnerství mezi Prahou a Šanghají. Tu koncem dubna odsouhlasili zastupitelé hlavního města. Praha má již partnerství s Pekingem. To, na rozdíl od chystané spolupráce se Šanghají, vyvolalo kontroverze, protože zmiňuje uznání jednotné Číny.

Při semináři o turistickém ruchu se bude nepochybně mluvit o stoupajícím počtu čínských turistů, kteří míří do České republiky, a při setkání s vedením aerolinek China Eastern o zřízení další letecké linky mezi Prahou a Čínou.

Na závěr svého pobytu v Číně si Zeman nechal setkání s předsedou představenstva společnosti CEFC Jie Ťien-mingem, který je zároveň jeho poradcem. Během obchodního semináře, který se konal v sobotu v Pekingu, zaznělo, že tato firma v České republice dosud investovala 36 miliard korun a další investice za deset miliard korun chystá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner